Program przewiduje dotacje na realizację projektów polsko-niemieckich lub trójstronnych partnerstw, które podczas wspólnych spotkań młodzieży podejmują tematykę związaną z historią narodowego socjalizmu, Holokaustu, II wojny światowej i okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy.
Termin realizacji
1.04-31.12.2025
W jakim celu
- umożliwienie młodym ludziom wspólnego odkrywania i badania historii,
- zachęcenie młodzieży do analizowania przeszłości i wyciągania z niej wniosków,
- rozwijanie postaw obywatelskich młodych ludzi,
- wzmacnianie poczucia ich odpowiedzialności za kształtowanie przyszłości.
W jaki sposób pracują młodzi ludzie
Podczas projektów młodzież zajmuje się politycznym i społecznym kontekstem narodowego socjalizmu oraz pogłębia wiedzę o Holokauście i okupacji ziem polskich przez hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Nieodzownym elementem programu jest wizyta w miejscu pamięci terroru hitlerowskiego w Polsce lub w Niemczech.
Wiedza i doświadczenia, które młodzi ludzie zdobywają, powinny im pomóc zgłębić obecne we współczesnym świecie problemy społeczne, takie jak łamanie praw człowieka, wykluczenie, ksenofobia, dyskryminacja czy mowa nienawiści. Podczas wspólnych warsztatów uczestniczki i uczestnicy projektów mają szansę zastanowić się, jakie są przyczyny i skutki tych zjawisk oraz jak im zapobiegać i jak można na nie reagować.
Do kogo skierowany jest program
Program „Zachować pamięć” adresowany jest do polsko-niemieckich lub trójstronnych instytucji, które podczas wspólnych spotkań młodzieży podejmują tematykę związaną z historią narodowego socjalizmu.
Jakie są kryteria
Projekt wymiany młodzieży musi spełniać następujące kryteria:
- jest realizowany w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2025
- tytuł zgodny z opisem projektu, założeniami programowymi oraz zaplanowanymi działaniami, zarówno w części historycznej, jak i odnoszącej się do współczesnych problemów społecznych
- przebieg i wszystkie treści ustalone wspólnie przez grupy partnerskie oraz uwzględniające zainteresowania młodzieży i jej aktywny udział w planowaniu i realizacji projektu
- wizyta w miejscu pamięci terroru hitlerowskiego (patrz niżej: Jak definiowane są miejsca pamięci) i pogłębione poznanie jego historii. Zachęcamy do współpracy z wyspecjalizowanymi placówkami edukacyjnymi zajmującymi się zagadnieniami nazizmu lub korzystania z oferty pedagogicznej tych placówek
- warsztaty dotyczące współczesnych problemów społecznych stanowią jeden z ważniejszych punktów programu
- co najmniej połowa programu poświęcona podejmowanej tematyce
- gruntowne przygotowanie osób uczestniczących (przed i podczas spotkania) do udziału w projekcie i do podejmowania trudnej tematyki historycznej
- pogłębione podsumowanie projektu przez wszystkie osoby uczestniczące
- perspektywa grupy z kraju trzeciego – w przypadku projektów trójstronnych
- pozostała część projektu umożliwiająca młodzieży poznanie się
- elementy edukacji międzykulturowej zachęcające młodzież do poznania kraju sąsiada, np. jego historii, kultury, języka i życia codziennego
- czas trwania: od 4 do 14 dni
- grupa maksymalnie 50 osób w wieku od 14 do 26 lat
Jak wspiera PNWM
„Zachować pamięć” jest programem dotacyjnym o szczególnym znaczeniu. Projekty muszą uwzględniać wiele dodatkowych elementów, by spełnić jego kryteria (patrz powyżej), natomiast PNWM pomaga sprostać tym wymogom poprzez wsparcie finansowe na specjalnych zasadach:
PNWM przyznaje pełne stawki dofinansowania obowiązujące w 2025 roku (por. dokument w prawej kolumnie: Stawki dofinansowania w programach o szczególnym znaczeniu 2025).
Chodzi o dofinansowanie:
a) wnioskowane przez grupę gospodarzy:
- kosztów programu (patrz poniższa wskazówka);
- pośrednictwa językowego;
- koszty podróży osób uczestniczących z trzeciego kraju (w przypadku projektów trójstronnych);
b) wnioskowane przez grupę gości:
- kosztów podróży.
Dodatkowe wskazówki:
- Na dni programu obejmujące wizytę w miejscu pamięci lub warsztaty realizowane we współpracy z wyspecjalizowaną placówką muzealną lub edukacyjną, niezależnie od rodzaju zakwaterowania, można zawnioskować o stawki obowiązujące dla programu placówki kształceniowej (patrz tabela Zasady dofinansowania projektów w 2025 roku).
- PNWM przyzna dofinansowanie do kosztów programu na jeden projekt maksymalnie w wysokości 90 000 PLN (projekt realizowany w Polsce) lub 25 000 EUR (projekt realizowany w Niemczech).
Jak wnioskować o dotację
Wniosek online o dofinansowanie (kategoria „Zachować pamięć”) należy złożyć najpóźniej 3 miesiące przed rozpoczęciem projektu, ale nie później niż do 31.01.2025 roku.
Do wniosku należy załączyć przez portal OASE jako dodatkowy dokument szczegółowy plan kosztów zarówno strony gości, jak również gospodarzy.