Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Wydział Programów Społecznych ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Wsparcie ponadlokalnych systemów pozyskiwania, magazynowania, dystrybucji żywności dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących działania na rzecz osób ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym 2024-2026 Edycja 2.
Druga edycja otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na realizację w latach 2024–2026 zadania publicznego Województwa Mazowieckiego pn.: „Wsparcie ponadlokalnych systemów pozyskiwania, magazynowania, dystrybucji żywności dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących działania na rzecz osób ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym” w obszarze “Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób” w formie wsparcia realizacji zadania. Konkurs został ogłoszony uchwałą nr 794/25/24 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 17 września 2024 roku.
W przedmiotowym zadaniu uzyskać dofinansowanie mogą tylko podmioty, które nie uzyskały dofinansowania na realizację zadania publicznego pod nazwą: „Wsparcie ponadlokalnych systemów pozyskiwania, magazynowania, dystrybucji żywności dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących działania na rzecz osób ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym” na mocy uchwały nr 574/480/24 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 19 marca 2024 r.
Rodzaj zadania i wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację tego zadania:
L.p. | ZADANIE: | Wysokość środków publicznych (w zł) |
1 | Wsparcie ponadlokalnych systemów pozyskiwania, magazynowania, dystrybucji żywności dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących działania na rzecz osób ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym | 350 000, w tym: 1) w 2024 r. – 70 000; 2) w 2025 r. – 140 000; 3) w 2026 r. – 140 000. |
Zadanie realizowane na podstawie umów trzyletnich.
Oferent może złożyć NIE WIĘCEJ niż 1 ofertę w powyższym zadaniu publicznym. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednej oferty wynosi 175 000 zł, w tym:
- w 2024 r. – 35 000 zł;
- w 2025 r. – 70 000 zł;
- w 2026 r. – 70 000 zł.
Zadanie jest realizowane w formie wsparcia realizacji zadaniania publicznego. Wnioskowana kwota dotacji nie może przekraczać 90% sumy wszystkich kosztów realizacji zadania. Oferent zobowiązany jest wnieść i wykazać w zestawieniu kosztów realizacji zadania publicznego wkład własny w następujących formach:
- wkład własny finansowy, lub
- wkład własny finansowy i wkład własny osobowy, lub
- wkład własny osobowy, lub
- wkład własny osobowy i rzeczowy
Łączny wkład własny oferenta powinien wynosić minimum 10% wszystkich kosztów realizacji zadania.
Informacje specyfikujące zadanie
Odbiorcami realizacji zadania będą mieszkańcy województwa mazowieckiego.
Podstawowe założenia zadania publicznego:
Założenia zadania publicznego zostały opracowane w oparciu o „Strategię Polityki Społecznej Województwa Mazowieckiego na lata 2021-2030” w zakresie przeciwdziałania ubóstwu oraz “Roczny program współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2024 rok”.
Zadanie realizowane na podstawie umów trzyletnich w latach 2024-2026, polega na przyczynieniu się do długofalowego rozwoju i koordynacji ponadlokalnego systemu pozyskiwania, magazynowania i nieodpłatnego dystrybuowania żywności dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących działania na rzecz osób ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz możliwości podnoszenia kompetencji kadry organizacji zajmujących się pozyskiwaniem, magazynowaniem i nieodpłatnym dystrybuowaniem żywności, przy czym nie powinien to być główny koszt realizacji zadania.
Zaleca się, aby działania prowadzone w ramach całego zadania zostały w ofercie opisane z wyraźnym podziałem na poszczególne lata 2024, 2025, 2026 według schematu:
- Działania prowadzone w roku 2024 – zakres działań, planowany poziom rezultatów do osiągnięcia w danym roku
- Działania prowadzone w roku 2025 – zakres działań, planowany poziom rezultatów do osiągnięcia w danym roku
- Działania prowadzone w roku 2026 – zakres działań, planowany poziom rezultatów do osiągnięcia w danym roku
- Zbiorczy opis rezultatów prowadzonych działań na cały okres realizacji zadania stanowiący sumę z lat 2024 – 2026
Dodatkowe punkty w ramach oceny kryteriów wynikających ze specyfiki zadania publicznego przyznawane będą za:
- udział osób z niepełnosprawnościami w realizacji zadania (3 pkt);
- dystrybucję żywności do organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących działania na rzecz osób ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym (1-7 pkt):
- 1 pkt – 1 – 25 organizacji
- 3 pkt – 26 – 50 organizacji
- 5 pkt – 51 – 75 organizacji
- 7 pkt – 76 < organizacji
Zaleca się, by informacje dotyczące dodatkowych punktów w ramach oceny merytorycznej kryteriów wynikających ze specyfiki zadania konkursowego zawarte były (opisane bezpośrednio, czytelnie i syntetycznie) w pkt VI. „Inne informacje” oferty.
Informacje o projektowanym poziomie zapewnienia dostępności powinny zostać zawarte w części VI oferty, tj. „Inne informacje”, gdyż poziom ten podlega ocenie merytorycznej i ma znaczący wpływ na punktację.
Szczegłowe informacje dotyczące otwartego konkursu ofert znajdują się w ogłoszeniu konkursowym.
Oferent, który nie podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym powinien załączyć do oferty w systemie Witkac.pl kopię aktualnego wyciągu z innego rejestru lub ewidencji, ewentualnie inny dokument potwierdzający jego status prawny.
W części VI oferty tj. „Inne informacje” należy wskazać również zapisy dotyczące działalności statutowej Oferenta, które są zgodne z obszarem wskazanym w ogłoszeniu konkursowym, tj. “pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób” z podaniem zgodnego ze stanem faktycznym i prawnym dokumentu źródłowego (np. statut) – brak możliwości weryfikacji działalności statutowej Oferenta na tej podstawie może skutkować odrzuceniem oferty na etapie oceny formalnej. Zaleca się aby powyższy dokument źródłowy został dodany jako załącznik do składanej w systemie oferty.
Wymagane jest wypełnienie tabeli w pkt III.6 oferty, tj. Dodatkowe informacje dot. rezultatów realizacji zadania publicznego – Planowany poziom osiągnięcia wszystkich rezultatów realizacji zadań w ofercie powinien zostać określony zarówno w sposób konkretny, policzalny i mierzalny, jak również jakościowy (specyficzny dla danego zadania publicznego).
Wymagane jest, aby w ofercie w opisie zasobów kadrowych, nie były zawarte dane osobowe (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, itp.).
W przypadku utrzymującej się pandemii SARS-CoV-2 w trakcie realizacji zadania publicznego, Oferent powinien być przygotowany do realizacji działań z zachowaniem reżimu sanitarnego. Gotowość do takiej realizacji działań powinna być opisania w ofercie.
Dopuszcza się zlecenie części realizacji zadania publicznego podmiotowi niebędącemu stroną umowy w zakresie realizacji działań pozwalających spełnić kryterium VI oceny merytorycznej (tj. uzyskać dodatkowe punkty) oraz w zakresie działań merytorycznych, polegających np. na realizacji szkoleń, warsztatów, działań terapeutycznych, innych form wsparcia beneficjentów zadania, przez podmioty rozliczające się z Oferentem na podstawie innej, niż umowa cywilnoprawna (np. faktura). Skala realizacji działań przez podmiot niebędący stroną umowy będzie weryfikowana przez komisję konkursową.
Wskazanie części merytorycznej i zakresu zadania powinno być opisane w części III.4 oferty. Zlecenie realizacji części zadania publicznego podmiotowi niebędącemu stroną umowy nie dotyczy czynności pomocniczych o charakterze technicznym lub specjalistycznym, które nie stanowią zasadniczej merytorycznej części oferty i nie są rozumiane jako realizacja danego zadania, w szczególności takich jak np. wydruk ulotek, usługi hotelowe, transportowe, księgowe, promocyjne.
Po złożeniu oferty w systemie Witkac.pl nie trzeba przesyłać do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej papierowego potwierdzenia złożenia oferty.