Głównym celem projektu jest zachęcanie Jednostek Samorządu Terytorialnego do zlecania usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej, m.in. w formie udzielenia zamówienia publicznego lub powierzenia zadania publicznego.
Decydując się na takie rozwiązanie każda JST może ubiegać się o grant pokrywający do 25–70% wartości zamówionych usług.
Maksymalna kwota grantu wynosi 350 tys. zł.
Katalog usług społecznych możliwych do sfinansowania obejmuje 17 typów, w tym:
- usługi w postaci mieszkań chronionych czy wspomaganych,
- usługi w ośrodkach wsparcia,
- usługi asystenckie dla rodzin, osób zależnych i ze specjalnymi potrzebami,
- usługi opieki wytchnieniowej,
- usługi pielęgniarskie i pielęgnacyjne,
- opieka paliatywna i hospicyjna w formach zdeinstytucjonalizowanych.
Termin naborów:
- Nabór pierwszy będzie trwał od 28 czerwca 2024 roku do 31 października 2024 roku
- runda pierwsza: od 25 lipca 2024 roku do 26 sierpnia 2024 roku
- runda druga: w miesiącu wrześniu
- runda trzecia: w miesiącu październiku
- Nabór drugi będzie trwał od listopada 2024 roku do października 2025 roku
Z otrzymanych informacji wynika, iż uruchomienie 3 rundy w I naborze uwarunkowane jest dostępnością środków finansowych – w przypadku wyczerpania środków III runda może nie zostać uruchomiona, dlatego rekomendujemy niezwłoczne podjęcie decyzji o aplikowaniu.
Przed II naborem, planujemy zorganizować dla Państwa spotkanie informacyjne z udziałem organizatora we wrześniu 2024 roku.
Szczegóły dostępne są na stronie internetowej premiaspoleczna.pl.
Informacje o projekcie
Za wdrożenie mechanizmu „Premii społecznej” odpowiada Fundacja Fundusz Współpracy (FFW), która od blisko 35 lat działa na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju Polski. FFW jest jedną z najbardziej doświadczonych organizacji w naszym kraju, zajmujących się zarządzaniem, rozliczaniem i kontrolą projektów współfinansowanych w ramach zagranicznych środków pomocowych m.in. z takich obszarów jak: ekonomia społeczna, przedsiębiorczość, edukacja, innowacje społeczne, rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz wsparcie sektora publicznego.
Środki na realizację projektu pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz z budżetu państwa.
Cel projektu: zwiększenie popytu na usługi społeczne świadczone przez podmioty ekonomii społecznej dla jednostek samorządu terytorialnego. Cel ten ma przyczynić się do budowania długotrwałych zmian w obszarze społecznej współpracy i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Grupa docelowa projektu: wszystkie samorządy (gminy, powiaty i miasta na prawach powiatów) w Polsce oraz jednostki podległe, które bezpośrednio odpowiadają za zlecanie realizacji usług społecznych.