Do udziału w naborze uprawnieni są wyłącznie dotychczasowi beneficjenci Programu Olimpia, tj. jednostki samorządu terytorialnego, które zawarły umowę o dofinansowanie inwestycji z ministrem sportu i turystyki. W ramach niniejszego naboru nie jest możliwe zgłaszanie nowych zadań inwestycyjnych, które nie zostały objęte wcześniej zawartą umową.
Warunkiem uczestnictwa w naborze jest:
- posiadanie umowy zawartej z ministrem sportu i turystyki w ramach Programu Olimpia,
- złożenie wniosku dotyczącego inwestycji niezakończonej (rozumianej jako niezakończona formalnie poprzez odbiór końcowy),
- dołączenie do wniosku kopii zawartej umowy z wykonawcą robót lub co najmniej kopii protokołu z otwarcia ofert w postępowaniu przetargowym,
- brak przyznania dodatkowego dofinansowania na daną inwestycję w ramach Programu Olimpia w 2024 roku.
Wniosek należy złożyć za pośrednictwem systemu AMODIT, a następnie – po podpisaniu elektronicznym – przesłać go do Ministerstwa za pośrednictwem platformy ePUAP lub e-Doręczeń.
O Programie dotacji na infrastrukture
Program Olimpia jest programem wieloletnim finansowanym wyłącznie do końca 2025 r. Oznacza to, że wszelkie środki z dotacji, zarówno przyznanej pierwotnie, jak i dodatkowo w ramach niniejszego naboru, muszą zostać wydatkowane do 31 grudnia 2025 r.. Samo zakończenie inwestycji może nastąpić w 2026 r., jednak nie może to wiązać się z wypłatą lub rozliczeniem środków po 2025 r.
Zgodnie z założeniami Programu maksymalna wysokość dofinansowania jednego zadania wynosi 8 mln zł, przy czym nie może przekroczyć 70 proc. wartości wydatków kwalifikowalnych. Ze względu na ograniczoną pulę środków, należy liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem, że nie będzie możliwe przyznanie maksymalnego dofinansowania wszystkim wnioskodawcom.
Przypominamy, że w ramach Programu Olimpia zabronione jest stosowanie refundacji wydatków już poniesionych. Zapłata za wykonane roboty musi zostać dokonana wyłącznie ze środków pochodzących z dotacji.
Jednocześnie przypominamy, że w sierpniu 2024 r. zaktualizowano zapisy Programu, wprowadzając szereg ułatwień dla beneficjentów. Zmiany te pozwoliły m.in. na większą elastyczność w zakresie wyboru technologii zadaszenia oraz rodzaju nawierzchni sportowej, co umożliwia lepsze dostosowanie inwestycji do lokalnych warunków i potrzeb społeczności szkolnej.