Minister Edukacji ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację w latach 2024 i 2025 zadania z zakresu zdrowia publicznego pn. Zobacz emocje – realizacja projektów i programów edukacyjnych, wychowawczych, interwencyjnych oraz profilaktycznych opartych na podstawach naukowych, w tym programów profilaktyki uniwersalnej, wskazującej i selektywnej.
 

7,5 miliona złotych dla programów profilaktyki i akcji promocyjnych

Konkurs został ogłoszony w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025: Działanie 1. Realizacja projektów i programów edukacyjnych, wychowawczych, interwencyjnych oraz profilaktycznych opartych na podstawach naukowych, w tym programów profilaktyki uniwersalnej, wskazującej i selektywnej, Cel Operacyjny 3. Promocja zdrowia psychicznego. Przedmiotem konkursu jest zadanie polegające na przygotowaniu i przeprowadzeniu w szkołach i placówkach programów z zakresu psychoedukacji jako procesu, w ramach którego nabywa się wiedzę na temat funkcjonowania umysłu i emocji oraz uczy się skutecznych strategii radzenia sobie z trudnościami. 

Wsparcie młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego

W wyniku realizacji zadania zostaną wdrożone i zrealizowane w szkołach i placówkach programy, w wyniku których nastąpi:

Szkolenia, kampania promocyjna

Program będzie uwzględniał szkolenia dla uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek z zakresu: 

  1. elementów psychologii i rozpoznawania emocji; 
  2. radzenia sobie w sytuacjach problemowych; 
  3. kształtowania postaw prozdrowotnych; 
  4. zapobiegania stygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym. 

Zadanie realizowane będzie w latach 2024 i 2025, docelowo w każdym województwie, albo w co najmniej 5 województwach. 

Adresatami zadania są: publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a-e ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737 i 854) oraz placówki, o których mowa w art. 2 pkt 7 ustawy – Prawo oświatowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.

O wsparcie mogą się ubiegać podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami z zakresu zdrowia publicznego określonymi w pkt 1-10, w tym organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571 i z 2024 r. poz. 834). Zadania z zakresu zdrowia publicznego obejmują: 

  1. monitorowanie i ocenę stanu zdrowia społeczeństwa, zagrożeń zdrowia oraz jakości życia związanej ze zdrowiem społeczeństwa; 
  2. edukację zdrowotną dostosowaną do potrzeb różnych grup społeczeństwa, w szczególności dzieci, młodzieży i osób starszych; 
  3. promocję zdrowia;
    1. kreowanie postaw zdrowotnych i społecznych sprzyjających profilaktyce zachowań ryzykownych; 
    2. zapobieganie uzależnieniom oraz skutkom zdrowotnym i społecznym wynikającym z uzależnień; 
  4. profilaktykę chorób; 
  5. działania w celu rozpoznawania, eliminowania lub ograniczania zagrożeń i szkód dla zdrowia fizycznego i psychicznego w środowisku zamieszkania, nauki, pracy i rekreacji; 
  6. analizę adekwatności i efektywności udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do rozpoznanych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa; 
  7. inicjowanie i prowadzenie:
    1. działalności naukowej w zakresie zdrowia publicznego,
    2. współpracy międzynarodowej dotyczącej działalności naukowej w zakresie zdrowia publicznego; 
  8. rozwój kadr uczestniczących w realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego; 
  9. ograniczanie nierówności w zdrowiu wynikających z uwarunkowań społeczno-ekonomicznych; 
  10. działania w obszarze aktywności fizycznej.

W puli ponad 7,5 milionów złotych dla organizacji pozarządowych

Oferent może złożyć jedną ofertę. Na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego przeznaczono środki publiczne w maksymalnej wysokości 7 639 422 zł: 

Minimalna kwota dofinansowania zadania wynosi 700 000 zł. Dotacja może zostać przyznana pod warunkiem zapewnienia przez oferenta środków finansowych własnych lub środków finansowych pochodzących z innych źródeł, w łącznej wysokości minimum 1% całkowitych kosztów realizacji zadania (do środków finansowych własnych lub środków finansowych pochodzących z innych źródeł nie wlicza się wkładu osobowego i wkładu rzeczowego). Termin składania ofert upływa 26 września 2024 r. Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: rządowej strony – ogłoszenia. Projekt składa się za pośrednictwem systemu grantowego https://formularz.men.gov.pl/login!


Verified by MonsterInsights