Małopolska jako gospodarz innowacji
W ostatnich dniach Sala Obrad Rady Miasta Krakowa stała się miejscem inspirującej debaty “Innowatorów”, której celem było promowanie innowacji w Małopolsce. W wydarzeniu wzięli udział wybitni przedstawiciele kadry naukowej, przedsiębiorcy oraz aktywni studenci kierunków ekonomicznych. Swoich przedstawicieli na publiczności i w gronie ekspertów mieli między innymi: Szkoła Główna Handlowa, Rada Miasta Krakowa czy też Giełda Papierów Wartościowych. Spotkanie stanowiło wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, pomysłów oraz dyskusji na temat przyszłości innowacji w regionie i odbyło się na styku świata debaty sportowej i promocji regionu.
Debata skupiła się na kluczowych aspektach rozwoju innowacyjnych projektów oraz współpracy między nauką a biznesem. Przedstawiciele akademiccy podkreślali znaczenie badań naukowych i edukacji w procesie tworzenia innowacji, natomiast przedsiębiorcy dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z wdrażaniem nowych technologii w biznesie. Studenci z całej polski, którzy przed debatą stoczyli szereg debat w ramach turnieju Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, jako przyszli liderzy gospodarki, aktywnie uczestniczyli w dyskusji, prezentując swoje pomysły i pytania dotyczące praktycznych aspektów wprowadzania innowacji. Dzięki wsparciu Marszałka Województwa debata sportowa zyskała wymiar popularyzatorski, wskazując na możliwości w regionie dla młodych, ambitnych osób.
Wydarzenie było też okazją do kolportażu raportu Innowatorów w Małopolsce, stworzonego przy wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego. Raport jest też dostępny na stronie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Cyfrowego w dedykowanej zakładce.
Podczas debaty i po jej trwaniu omówiono także różnorodne formy wsparcia dostępne dla przedsiębiorców w Małopolsce, takie jak programy dotacyjne, inicjatywy badawczo-rozwojowe oraz dostęp do infrastruktury technologicznej. Wskazano na ważną rolę instytucji takich jak Krakowski Park Technologiczny i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, które oferują przestrzeń do współpracy i rozwoju dla innowacyjnych projektów. Jak podkreślają organizatorzy debata i działalność promocyjna jej towarzysząca jest realizowana dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w obszarze „Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości” pn. „Małopolska – tu technologia staje się biznesem” (2024). Wysokość dofinansowania: 15 000 PLN.

Rozszerzona sztuczna inteligencja: nowe horyzonty dla biznesu czy zagrożenie?
Rozszerzona sztuczna inteligencja (AI), będąca jednym z głównych tematów debaty, oznacza nową erę dla biznesu, w której technologie AI wspierają, a nie zastępują ludzką pracę. Dzięki AI firmy mogą analizować ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne podejmowanie decyzji. Rozszerzona AI umożliwia automatyzację rutynowych zadań, zwiększając efektywność operacyjną i redukując koszty. Wspiera również rozwój innowacyjnych produktów i usług, personalizując doświadczenia klientów na niespotykaną dotąd skalę. Firmy, które skutecznie integrują AI w swoje procesy, zyskują przewagę konkurencyjną, lepiej odpowiadając na zmieniające się potrzeby rynku i klientów. W Małopolsce, gdzie przedsiębiorstwa i instytucje badawcze ściśle współpracują, potencjał AI jest wykorzystywany do tworzenia zaawansowanych rozwiązań technologicznych, co czyni region jednym z liderów innowacji w Polsce.